ZAĆMA

Czym jest zaćma?

Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki wewnątrz oka. Zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia.

Co jest przyczyną powstania zaćmy?

Powstaje ona w procesie starzenia się oczu. Jednak może do niej prowadzić również uraz oka, niektóre choroby a nawet niektóre leki.

Jakie są objawy zaćmy?

Niewyraźne widzenie, “obraz za mgłą”, kolory wydają się wyblakłe, dochodzi do pogorszenia widzenia w nocy, tęczowa obwódka wokół źródła światła, wrażliwość na jasne światło.

Jakie są możliwości leczenia zaćmy?

Pomimo, że mocniejsze okulary lub jaśniejsze światło mogą trochę zmniejszyć objawy zaćmy w początkowym stadium, operacja jest jedynym sposobem na wyleczenie i najczęstszym postępowaniem. Obecnie miliony ludzi na całym świecie są poddawani tej operacji każdego roku.

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy jest stosunkowo prostym zabiegiem, podczas którego usuwa się naturalną soczewkę oka i zastępuje się ją sztuczną soczewką nazywaną soczewką wewnątrzgałkową.

Podczas operacji

W przypadku operacji zaćmy znieczulenie ogólne nie jest zazwyczaj konieczne. Lekarz lub pielęgniarka zastosują miejscowe znieczulenie, a pacjent pozostaje przytomny przez cały czas operacji.

Twarz przykrywa się  sterylną chustą w taki sposób, że widoczne pozostaje wyłącznie operowane oko. Następnie lekarz wykonuje małe nacięcia w rogówce oka, umieszcza małe narzędzie wewnątrz oka aby rozdrobnić i usunąć zaćmę oraz wprowdza nową, sztuczną soczewkę. W większości przypadków, nacięcie jest na tyle małe, że nie wymaga szwów.

Większość pacjentów nie odczuwa bólu czy dyskomfortu podczas zabiegu, który trwa najczęściej od 15 do 45 min. Kiedy operacja się zakończy lekarz zakryje oko gazikiem i metalową lub plastikową zasłonką.

Możliwe powikłania

Ponad 97 perocent operacji zaćmy przebiega bez powikłań. Jednak u niktórych osób zdarza się, że występują powikłania:

Podczas, zaraz po lub w ciągu 24h po operacji

Krwawienie. Krwawienie wewnątrz oka podczas zabiegu zdarza się niezwykle rzadko, ponieważ nacięcia powstają na brzegu rogówki, która nie posiada naczyń. Jeżeli powstanie krwotok, najczęściej występuje on na powierzchni oka. W tym przypadku łatwo jest zatrzymać krwawienie.

Sińce lub “podbite oko” Jeżeli lekarz użyje zastrzyku aby znieczulić oko, zdarzyć się może, że okolica wokół oka będzie sina. Powikłanie to jest tymczasowe i ulegnie samoistnemu wchłonięciu.

Cieknąca rana. Czasami może się pojawić niewielki przeciek rany rogówki. Takie zdarzenie zwiększa ryzyko infekcji, dlatego okulista może podjąć decyzję o opatrunku uciskowym lub zamknięciu takiej rany za pomocą szwu.

Zakażenie, zapalenie gałki ocznej. Do rozwinięcia się zakażenia lub zapalenia gałki ocznej dochodzi bardzo rzadko. Aby zminimalizować to ryzyko pacjentowi podaje się krople z antybiotykiem przed, podczas i po operacji.

Jaskra. Rzadko po zabiegu usunięcia zaćmy powstaje jaskra wtórna. Zazwyczaj jest to przejściowe i ustępuje po zastosowaniu leków. Sporadycznie stan taki może wymagać leczenia laserowego lub zabiegu operacyjnego.

Astygmatyzm. Czasami obrzęk rogówki lub ciasne szwy mogą zmienić kształt rogówki powodując astygmatyzm. Obrzęk zmniejszy się w czasie gojenia i astygmatyzm się zmniejszy. Jeżeli przyczyną są szwy, po ich usunięciu rogówka powróci do naturalnego kształtu.

Odwarstwienie siatkówki. Powikłanie to częściej dotyczy osób z wysoką krótkowzrocznością, podatnych na odwarstwienie siatkówki po operacji zaćmy lub innej operacji oka.

Przerwanie torby tylnej soczewki. Podczas operacji naturalna soczewka jest usuwana z torby tylnej i zastępowana sztuczną soczewką. Podczas tych procesów zdarza się, że dochodzi do przerwania torby tylnej. W zależności od sytuacji okulista zdecyduje czy można wszczepić sztuczną soczewkę czy też ten etap operacji będzie zaplanowany na kolejny zabieg.

Od tygodnia do miesiąca po operacji

Przemieszczenie się soczewki wewnątrzgałkowej. Sztuczna soczewka wszczepiona podczas operacji może ulec przemieszczeniu. Objawy takiego przemieszczenia to widzenie za mgłą, podwójne widzenie. W takiej sytuacji lekarz zdecyduje o zabiegu repozycji takiej soczewki lub wyciągnięciu i wszczepieniu nowej.

Od dwóch do 4 miesięcy po operacji

Torbielowaty obrzęk plamki. Jakiś czas po operacji może dojść do obrzęku struktury siatkówki jaką jest plamka. Wtedy centralne widzenie staje się niewyraźne a leczenie polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zaćma wtórna. Jest to najczęstsze powikłanie po operacji zaćmy, pojawiające u ok. 30% pacjentów. Wtórna zaćma to nic innego jak zmętnienie torby tylnej soczewki. Torba tylna która utrzymuje sztuczną soczewkę staję się nieprzeźroczysta i powoduje pogorszenie widzenia. Zalecane jest wtedy wykonanie kapsulotomii laserowej laserem YAG. Polega to na wycięciu laserem małego otworu w torbie tylnej. Jest to bezbolesny, krótki zabieg, nie wymagający hospitalizacji.